Psaní, psi, tajemno..... Co si pod tím představíte...

Čivava

25. listopadu 2011 v 15:12 | annie456 |  Čivava
ČIVAVA


Čivava je nejmenší plemeno psa na světě, ačkoliv to neznamená, že u některých jiných společenských plemen malého vzrůstu se nenajde také malý jedinec (například Yorkšírský teriér) - v samotném oficiálním standardu plemene se používá sousloví "je považována". Jeho jméno je odvozeno od největšího mexickému státu Chihuahua, kde byl jeho výskyt poprvé doložen; indiánské pověsti zmiňují čivavy jako ochránce zemřelých náčelníků na cestě do světa duchů. Není však známo, zda jej původně chovali místní obyvatelé Aztékové či Toltékové nebo zda se do Mexika dostal se španělskými obchodníky z Japonska nebo Číny. Čivava je ostražitý a hbitý pes s velkýma vztyčenýma ušima; hmotnost dospělého psa se pohybuje ideálně v rozsahu 1,5 - 2,5 kilogramy, přijatelní jsou i psi pohybující se mezi 500 gramy a 1,5 kilogramu. Vyskytují se dlouhosrstí i krátkosrstí jedinci, barva srsti může být libovolná. Čivavy se dožívají věku až dvaceti let (obecně platí, že čím menší pes, tím delší život). První pes plemene byl oficiálně registrován roku 1904. Čivavy se rodí s neúplně vyvinutou lebkou - tento jev se nazývá fontanela.

PLEMENNÝ STANDARD

Čivava patří podle FCI do skupiny IX. - společenská plemena a toy, sekce 6 - Společenští psi bez pracovní zkoušky.
Temperament: živý, horlivý, inteligentní.
Hlava: Hladká lebka ve tvaru jablka, velké, světélkující živé oči tmavé barvy, drobný čenich. Ušní boltce jsou velké, boltce směřují nahoru.
Krk: klenutý, středně dlouhý.
Trup: Z profilu by mělo být vidět předhrudí. Hrudní končetiny postaveny pod psem. Rovný hřbet, vyvážená postava. Nežádoucí jsou úzké, párkovité nebo příliš krátké trupy.
Pánevní končetiny: Jasně oddělené šlachy, svalnaté nožky.
Tlapka: Elegantní, malá a pevná. Okrouhlá.
Ocas: Vysoko nasazený, nesený nahoru nad hřbetem psa. Ocasní obratle jsou mírně zploštělé.

POVAHA


Obranářská a odvážná povaha Čivav, neubírá nic na jejich roztomilosti a přítulnosti. Dokáží být agresivní a neukázněné, ale při důsledném výcviku a přísnosti majitele se z Čivavy stává poslušné a hodné zvíře. Miluje procházky stejně jako ležení v teplíčku domova. Je velmi vhodná do bytu a zvláště ke starým lidem, kteří se o ni mohou starat s ohledem na její nenáročnost, velikost a oddanost svému pánovi, kterou mu prokazují mazlením v jeho náruči. Milují společnost psů i lidí, jsou odvážné a velmi smělé. Při jakémkoli náznaku útoku ze strany dospělých lidí nebo dětí, mohou i zaútočit a agresora pokousat. Čivava je mrštný, odvážný a temperamentní pes. Vyznačuje se hravostí a schopností vymýšlet pořád nové a nové lumpárny. Pokud ji chybí "jiskra v oku", něco není v pořádku. Povaha není ovlivněna velikostí, jako každý pes potřebuje pevnou výchovu a jasné určení pravidel soužití. Často bývá velmi vázána na svého majitele. Je velmi učenlivá, rozhodně není hloupým "gaučákem". Můžeme s ní vykonávat různé psí sporty, samozřejmě s ohledem na její velikost a fyzické možnosti. Vynikající zábavou může být dogdancing nebo miniagility. Společné hrátky jen utuží vztah páníčka a psa. Čivava se pro svůj miniaturní vzrůst nehodí k mladším dětem, mohly by jí nechtěně ublížit. Povahové vlastnosti se liší jedinec od jedince, zde uvádím pouze všeobecný přehled.

POPIS PLEMENE


Čivava je považována za nejmenšího psa na světě. Známé jsou dva typy, a to krátkosrstá a dlouhosrstá čivava. Barva srsti může být různá a to jednobarevná ale i kombinace více barev. Dle nového standardu je nepřípustná barva "Melre". Hlava čivavy má typický jablkovitý tvar, se širokým a klenutým čelem. Oči jsou velké, plné. Uši má vztyčené, široké, na špičce se zužují. Má krátký, rovný, zužující se čumáček. Krk středně dlouhý, zlehka klenutý spojuje hlavičku s tělíčkem mírně obdélníkového tvaru s rovným hřbetem a hrudníkem. Břicho je vtažené. Končetiny i navzdory velikosti jsou silné a svalnaté. Vysoko nošený středně dlouhý ocásek, který nikdy nestahuje mezi nohy, se směrem ke špičce zužuje. Srst má čivava středně dlouhou, jemnou a hedvábnou. Srst je v obličeji a na konci končetin krátká. Čivava je v kohoutku vysoká 15 - 23 cm. Ideální hmotnost by se měla pohybovat v rozmezí 1,5 - 3 kg.

ZÁKLADNÍ PÉČE

Čivava není náročná na údržbu. Vžaduje lásku a pozornost, občas jemným kartáčkem pročesat srst. Uslzená očička je potřeba někdy otřít papírovým kapesníčkem, aby se nevytvářely hnědé a rezavé skvrnky pod očima. Drápky je potřeba stříhat 1 - 2x do měsíce. Příliš časté koupání není nutné, avšak nesí se zanedbávat úplně.Annie456
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lovecivava lovecivava | Web | 19. prosince 2011 v 14:26 | Reagovat

love čivava =*

2 fyschy fyschy | 11. září 2012 v 19:42 | Reagovat

Miluju když někdo na svůj blog je zkopíruje článek z wiki.. Absolutně bezvýznamné a trapné

3 Misteriosa Misteriosa | Web | 11. září 2012 v 20:35 | Reagovat

[2]: mám si to snad vycucat z prstu, nebo co?!! máš snad vygumovanej mozek!!?? vzpamatuj se - a buď ráda, že nemluvim sprostě!

4 Minnie Minnie | E-mail | Web | 31. prosince 2013 v 9:41 | Reagovat

[2]: No a ona se z toho má posrat, ne? Má pravdu - z jakých zdrojů to má teda opisovat? Ani neukážeš svůj blog a kritizuje s ostatní...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama